Κομψό αρωματικά, μήλο, πράσινα φρούτα, λεμόνι και grapefruit, δοσμένα με πολύ ευθύτητα και κρυστάλλινη διαύγεια. Το φρούτο υπογραμμίζεται από μια λεπτή γραμμή ορυκτότητας που διαπερνάει το κρασί σε όλο του το εύρος. Το στόμα έχει ξηρή και αυστηρή δομή, με υψηλές τάσεις και πολύ δροσερό φρούτο. Δεν είναι βαθειά πολύπλοκο αλλά είναι τόσο ελκυστικό που θα...
Το Chianti Classico Isole e Olena είναι ένα ακόμα δείγμα της φινέτσας και λεπτότητας των κρασιών του Paolo de Marchi. Φρέσκο και ζουμερό, με τις κλασικές νότες κόκκινου κερασιού, μέντας και γλυκόριζας, «τυλιγμένες» πάνω στις χαρακτηριστικές λεπτόκοκκες τανίνες του Sangiovese και σε ένα στόμα από το οποίο ξεχειλίζει η φρέσκια οξύτητα. Στοιχεία από καπνό...
Το Vouvray Brut των Champalou προσφέρει πολλά παραπάνω από ό,τι θα περίμενε κανείς. Ειδικά αν αναλογιστείτε πως η τιμή του είναι δύο με τρεις φορές κάτω από την ελάχιστη τιμή μιας σαμπάνιας, Το χαρμάνι φτιάχνεται από τρεις διαφορετικές χρονιές και παραμένει για δύο χρόνια σε επαφή με τις οινολάσπες. Τα αρώματα του κίτρινου μήλου, του αχλαδιού και των...
Ο ξερικός αμπελώνας δίνει κρασιά με χαμηλές στρεμματικές αποδόσεις ενώ τα σταφύλια συλλέγονται χειρωνακτικά. Ο χυμός παραμένει για δεκαέξι ώρες σε επαφή με τις φλούδες σε χαμηλή θερμοκρασία για να εκχυλίσει αρώματα πριν το ξεκίνημα της αλκοολικής ζύμωσης. Περισσότερο ορυκτό παρά φρουτώδες, με ήπιες νότες λουλουδιών και λευκόσαρκων φρούτων και μια...
Οι δύο ποικιλίες συν-οινοποιούνται, μπαίνουν δηλαδή μαζί στον κάδο οινοποίησης, σε ποσοστά 83% Μαυροδάφνη και 17% Βοστυλίδι. Η μύτη έχει άφθονο κερασένιο φρούτο, πικάντικα στοιχεία, αποξηραμένα βότανα και στο φόντο ζωικές νότες. Το στόμα είναι αρμονικό, βελούδινο με φίνα ισορροπία αλκοόλης και οξύτητας ενώ οι τανίνες είναι ραφιναρισμένες. Το Βοστυλίδι...
Το Μελισσάκι, το όνομα του οποίου έχει να κάνει με τα μελένια αρώματά του, διασώθηκε από τις πλαγιές του Ψηλορείτη και καλλιεργείται στο αμπελοτόπι Γεροδέτης του κτήματος στα 480m υψόμετρο. Η οινοποίηση γίνεται σε επαφή με τις φλούδες για ένα μήνα μέσα σε βαρέλια 400lt πρώτης και δεύτερης χρήσης και με ζύμες απομονωμένες από το συγκεκριμένο αμπελώνα. Το...
Το κλειδί στην οινοποίηση βρίσκεται στην τέλεια ωριμότητα του φρούτου όταν συλλέγεται το Κοτσιφάλι από τον single-vineyard αμπελώνα στη θέση Καρνάρι. Η ζύμωση είναι αυθόρμητη και σε χαμηλές θερμοκρασίες λες και πρόκειται για λευκό κρασί. Η ωρίμαση διαρκεί συνολικά δυόμιση χρόνια σε ήδη χρησιμοποιημένα βαρέλια τα οποία δεν απογεμίζονται, ενισχύοντας έτσι...
Από τις δύο Μαυροδάφνες Οργίων που παράγει ο Ευριβιάδης Σκλάβος, η συγκεκριμένη, με την ένδειξη “Bio”, παράγεται από τα ιδιόκτητα βιοδυναμικά αμπέλια του κτήματος. Τα πολύ παλαιά πρέμνα δίνουν εξαιρετικά συμπυκνωμένο φρούτο, με αμείωτη ένταση στη μύτη θυμίζοντας δαμάσκηνο, μπαχαρικά, βότανα και ζωικές νότες. Το κρασί παράγεται με αυτόχθονες ζύμες, πολύ...
Με το ένα πόδι το κρασί πατάει στο Πιεμόντε και με το άλλο στη Βουργουνδία. Στα αμμώδη εδάφη της Lessona το Nebbiolo αποκτάει αιθέριο μπουκέτο λουλουδιών όπως τριαντάφυλλου, αγριοκέρασου και άγριου grapefruit με νότες από ταμπάκο, αποξηραμένα βότανα και ζωηρή ορυκτή αίσθηση. Οι τανίνες του στο στόμα είναι σφικτές αλλά βελούδινες, η οξύτητα απολαυστική...
Αν και υπάρχει η υποψία ότι το όνομα Νεγκόσκα προέρχεται από τη λέξη Νάουσα (Νέγκος) στα σλάβικα, τα αδέρφια Τάτση μας εξιστορούν μια διαφορετική ιστορία για την προέλευση του ονόματός. Σύμφωνα με τις αφηγήσεις που έχουν ακούσει το όνομα προέρχεται από τη λέξη negociant. Οι παππούδες θυμούνται τον Εβραίο έμπορο (negociant) που αγόραζε σταφύλια από την...
Παλαιά προφυλλοξηρικά αμπέλια από Grenache και Carignan μαζί με Syrah αποτελούν το σπουδαίο τρίο των ποικιλιών στο χαρμάνι του Muntada. Η οινοποίηση είναι old-fashioned με γηγενείς ζύμες, τσιμεντένιες δεξαμενές και ωρίμαση σε παλαιά foudres για δεκαοκτώ μήνες. Το Muntada έχει εξαιρετικό βάθος και εντάσεις καταφέρνοντας να διατηρεί τη χαρακτηριστική...
Στα παλαιά κλήματα του αμπελώνα που βρίσκεται στο Bouzy στη βάση της πλαγιάς, δίπλα στο Pinot Noir το Chardonnay και το Meunier, υπάρχουν ποικιλίες όπως το Pinot Gris, το Arbanne, το Petit Meslier και το Pinot Blanc που κάποτε ευημερούσαν στην περιοχή. Ο ίδιος ο Benoit δεν έχει καταφέρει να ταυτοποιήσει όλες τις ποικιλίες του συγκεκριμένου αμπελώνα...