Κομψό αρωματικά, μήλο, πράσινα φρούτα, λεμόνι και grapefruit, δοσμένα με πολύ ευθύτητα και κρυστάλλινη διαύγεια. Το φρούτο υπογραμμίζεται από μια λεπτή γραμμή ορυκτότητας που διαπερνάει το κρασί σε όλο του το εύρος. Το στόμα έχει ξηρή και αυστηρή δομή, με υψηλές τάσεις και πολύ δροσερό φρούτο. Δεν είναι βαθειά πολύπλοκο αλλά είναι τόσο ελκυστικό που θα...
Ο ξερικός αμπελώνας δίνει κρασιά με χαμηλές στρεμματικές αποδόσεις ενώ τα σταφύλια συλλέγονται χειρωνακτικά. Ο χυμός παραμένει για δεκαέξι ώρες σε επαφή με τις φλούδες σε χαμηλή θερμοκρασία για να εκχυλίσει αρώματα πριν το ξεκίνημα της αλκοολικής ζύμωσης. Περισσότερο ορυκτό παρά φρουτώδες, με ήπιες νότες λουλουδιών και λευκόσαρκων φρούτων και μια...
Το Μελισσάκι, το όνομα του οποίου έχει να κάνει με τα μελένια αρώματά του, διασώθηκε από τις πλαγιές του Ψηλορείτη και καλλιεργείται στο αμπελοτόπι Γεροδέτης του κτήματος στα 480m υψόμετρο. Η οινοποίηση γίνεται σε επαφή με τις φλούδες για ένα μήνα μέσα σε βαρέλια 400lt πρώτης και δεύτερης χρήσης και με ζύμες απομονωμένες από το συγκεκριμένο αμπελώνα. Το...
Καβουρντισμένα οξειδωτικά αρώματα στη μύτη, ώριμο φρούτο που θυμίζει κουμ κουάτ και αποξηραμένο βερίκοκο ενώ η πτητική οξύτητα σχεδόν σε προκαλεί. Στόμα που φέρει, αν μπορούσαμε να πούμε, έναν ακραίο κυνισμό, τανικό, με οξύτητα σαν λεπίδα, πολύ ρουστίκ και δύσκολο για τους περισσότερους. Όσοι όμως το λατρέψουν δεν θα έχουν δοκιμάσει τίποτα άλλο σαν αυτό...
Οινοποίηση ακριβείας, με ένα ποσοστό των σταφυλιών να προέρχεται από τα περίφημα άγουρα καμπανάκια που συνήθως αφήνονται πίσω στο αμπέλι γιατί δεν είναι αρκετά ώριμα. Εδώ όμως οινοποιούνται ξεχωριστά σε perle βαρέλι 400lt που δεν αφήνει το διοξείδιο να αποδράσει. Εκεί θα παραμείνουν απουσία οξυγόνου σε αναερόβιες συνθήκες για τρεις μήνες. Τα υπόλοιπα...
Η Γεωργιανή παράδοση θέλει τα περίφημα orange κρασιά αυτής της κοιτίδας του οινικού πολιτισμού να παλαιώνουν σε μεγάλους πήλινους αμφορείς (qvevri) που θάβονται στο έδαφος. Στην περίπτωση όμως της skin-contact Μαλαγουζιάς του κτήματος Τάτση η εκχύλιση γίνεται σε ανοιχτές δεξαμενές στο οινοποιείο και διαρκεί τριάντα μέρες. Το κρασί στη συνέχεια ωριμάζει σε...
Οινοποίηση με άγριες ζύμες και παραμονή για 8 μήνες σε επαφή με τις οινολάσπες σε δεξαμενές. Η φιλοσοφία είναι ξεκάθαρη, υγεία στο αμπέλι μέσα από τη βιοδυναμική καλλιέργεια, χωρίς χρήση φυτοφαρμάκων και καθόλου σκευάσματα στο οινοποιείο. Μια όσο το δυνατόν ήπια προσέγγιση στο κρασί το οποίο αποδίδει τα εξαιρετικά χαρακτηριστικά της ποικιλίας....
Ο Ευρυβιάδης Σκλάβος αφηγείται μέσα από ένα ακόμα κρασί του τη συναρπαστική ιστορία της αναγέννησης των παραδοσιακών μεθόδων οινοποίησης και συνδέει την προσωπική του αύρα με το παρελθόν. Μια γουλιά από το orange Βοστυλίδι απελευθερώνει τρομερές εντάσεις και δύναμη. Διαπεραστικό, με οξύτητα που δύσκολα μπορεί να επεξεργαστεί ο νους, διαθέτει χαρακτήρα και...
Οι ξεχωριστές μικρό-οινοποιήσεις του Χατζηδάκη αποτέλεσαν σημείο αναφοράς για το νησί της Σαντορίνης. Ο Μύλος είναι λες και έχει συμπυκνώσει στον απόλυτο βαθμό όλα τα χαρακτηριστικά των κρασιών του σπουδαίου παραγωγού. Σαρωτικός σε γεύση και αρώματα, με το ώριμο φρούτο, το κυδώνι το μέλι να δίνουν μελένια υφή στο κρασί αλλά η οξύτητα, το αλκοόλ και η...
Σχεδόν εκρηκτικό στη μύτη. Λίλιουμ και βότανα πάνω από το ώριμο μελένιο φρούτο και έντονες ορυκτές νότες που θυμίζουν πέτρα. Φρεσκάδα εσπεριδοειδών στο στόμα το οποίο έχει τρομερό βάθος και πολυπλοκότητα καταλήγοντας σε μια μακράς διάρκειας μελένια επίγευση. Εκπληκτική «μαστιχωτή» υφή και κυρίαρχη ορυκτότητα που δονεί τον ουρανίσκο σε ένα κρασί που θα...
Ο Ροδίτης παίρνει πολλές διαφορετικές μορφές στα χέρια των αδερφών Τάτση. Και αν ο «orange» Ροδίτης δε σας φαίνεται πια τόσο ακραίος ήρθε η ώρα να δοκιμάσετε την εκδοχή του σε Ρετσίνα. Η φιλοσοφία παραμένει, το κρασί δεν «πειράζεται» σε κανένα στάδιο της διαδικασίας και αφήνετε να εκχυλίσει με φλούδες και ρετσίνι. Τα αρώματα είναι κατακλυσμικά τόσο στη...
Ο εξαιρετικής νότιας έκθεσης αμπελώνας στο cru χωριό La Haye-Fouassiere, καλλιεργείται βιοδυναμικά και έχει ξεχωρίσει εδώ και αιώνες για την κορυφαία ποιότητα των κρασιών που παράγει. Το Le Fief du Breil ζυμώνει αργά με αυτόχθονες ζύμες και στη συνέχεια παραμένει για τριάντα μήνες πάνω στις οινολάσπες στις μεγάλες υπόγειες τσιμεντένιες δεξαμενές του...